Ostrzeżenie meteorologiczne: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad.. Ważność: od godz. 00:00 dnia 06.08.2022 do godz. 08:00 dnia 06.08.2022. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%) - 80

Facebook
Starostwo Powiatowe w Głubczycach Fanpage
Wersja dla słabowidzących
Wybierz język:

Herb Powiatu Głubczyckiego

Herb Powiatu Głubczyckiego  
Geneza

Autorem proponowanego projektu pochodzącego z 1935 roku używanego do roku 1945 jest głubczycki malarz - artysta Hans Schindler. 

Symbolika herbu

Godło powiatu głubczyckiego nawiązuje w motywie trzech kłosów (jęczmień i pszenica) do rolniczego charakteru powiatu. Lew nawiązuje do czeskich Przemyślidów założycieli miasta, późniejszej stolicy powiatu.

Opis herbu

Na dwupolowej tarczy hiszpańskiej dzielonej w słup, po prawej heraldycznej stronie (dla widza po lewej) najdują się trzy kłosy, pośrodku jęczmienny, po bokach pszeniczne. Natomiast po lewej (heraldycznie) zwrócony w heraldyczną prawą stronę lew z podwójnym ogonem i koroną na głowie oraz gwiazda.

Barwy herbu

Trzy złote kłosy na błękitnym polu oraz srebrny lew ze złotą koroną i gwiazdą na polu czerwonym.

Uzasadnienie przyjętej symboliki

Trzy złote kłosy - rolniczy charakter powiatu.
 
Złoty kolor na błękitnym polu - barwy Górnego Śląska (obecnie kolory złoty i błękitny są barwami herbowymi górnośląskich Piastów i obecnego województwa opolskiego).

Srebrny lew na czerwonym polu - występuje w herbie miasta Głubczyc - stolicy powiatu oraz w herbie Kietrza, posiada słowiański rodowód czeskich Przemyślidów, założycieli miasta.

image005.jpeg image007.jpeg image009.jpeg image014.jpeg image011.jpeg