Facebook
Starostwo Powiatowe w Głubczycach Fanpage
Wersja dla słabowidzących
Wybierz język:

Sztuka z natury - korony i wieńce dożynkowe!

Uroczyste podsumowanie czasu żniw i prac polowych odbyło się podczas tegorocznych Dożynek Powiatowo-Gminnych w Rakowie. Święto Plonów to idealny czas, aby podziękować za udane zbiory.

Niewątpliwie najważniejszym elementem tego święta jest chleb – owoc pracy człowieka na roli. Chleb symbolizuje jednocześnie życie, pomyślność, dostatek i szczęście.

Drugim bardzo ważnym elementem Święta Plonów, mającym wieloletnią tradycję, są korony i wieńce dożynkowe. Tworzenie korony czy też wieńca jest bardzo praco- i czasochłonne oraz wymaga dużej precyzji i pomysłowości. Praca zaczyna się od zbierania złotych kłosów i przygotowania stelaża. Zgodnie z tradycją do przygotowania wieńca nie używa się drutów ani metalowych konstrukcji. Wszystkie elementy łączone są ze sobą za pomocą lnianych sznurów i nici. Ramiona wieńca i inne części konstrukcyjne oplatane są kłosami zbóż. Wieniec powinien zawierać każde zboże, które rośnie na polskiej ziemi. Zboże, które wykorzystane zostanie do wykonania wieńca, zbiera się z pól gdy jest jeszcze niedojrzałe, na wpół zielone. Jest wtedy najbardziej okazałe, ma ładny kolor i dużo ziarna. Ścina się je ręcznie, łączy w małe snopki i suszy przez kilka tygodni. Poszczególne elementy wieńca robione są z wysuszonych ziaren zbóż, nawleczonych na nici oraz przyozdabiane wedle uznania kwiatami, ziołami, owocami, warzywami czy wstążkami. Niektórym z tych elementów przypisuje się dodatkową symbolikę. I tak kwiaty symbolizują radość, a wstążki powiewające na wietrze - swobodę. Piękny zwyczaj wyplatania wieńców dożynkowych zachował się do dzisiaj, niejednokrotne powstają prawdziwe dzieła sztuki. Podczas tegorocznych dożynek można było podziwiać przepiękne korony i wieńce żniwne przygotowane przez przedstawicieli sołectw powiatu głubczyckiego.

W powiatowym konkursie „Korony i wieńce żniwne” brało udział 10 sołectw (Raków, Czerwonków, Księże Pole, Jakubowice, Uciechowice, Ludmierzyce, Nasiedle, Równe, Nowa Wieś Głubczycka, Bogdanowice). Wybór tej najpiękniejszej nie należał do najłatwiejszych. Komisja po burzliwych obradach przyznała następujące lokaty:

I miejsce – sołectwo Bogdanowice

II miejsce – sołectwo Jakubowice

III miejsce – sołectwo Uciechowice

Zwycięzcom gratulujemy a pozostałym sołectwom dziękujemy za udział!

Do zobaczenia za rok!