„…przynieśli nam wieniec z kłosów naszej ziemi…”

W dniu 10 września 2017r. odbyły się Dożynki Gminno-Powiatowe w Boguchwałowie. Gospodarzem dożynek był Starosta Głubczycki Józef Kozina oraz Burmistrz Baborowa Elżbieta Kielska, honor starostów czynili Państwo Elżbieta i Robert Kosa.

Uroczystość dożynkową rozpoczęto Mszą Świętą Dziękczynną, po której nastąpił przemarsz barwnego korowodu pod przewodnictwem Orkiestry Dętej. Część oficjalną rozpoczęto od przekazania bochna chleba przedstawicielom władz samorządowych, którzy przyrzekli, że będą nim dzielić uczciwie i sprawiedliwie. Następnie gospodarze przywitali zgromadzonych gości oraz mieszkańców. Starosta Głubczycki Józef Kozina podziękował wszystkim rolnikom, przedsiębiorcom rolnym oraz osobom, które są związane z sektorem rolnym za ich całoroczną pracę, bez której nie powstałby ten chleb. To właśnie rolnik musi ponieść olbrzymi trud przy wszystkich etapach pracy na roli, aby mieć dobre zbiory. Mocno się napracuje, a i tak codziennie z niepokojem obserwuje pogodę, bo coraz częściej nasz kraj nawiedzają kataklizmy pogodowe. W tym roku przyroda wyrządziła ogromne szkody, omijając płaskowyż głubczycki.

„…W powiecie głubczyckim tegoroczne plony są na zadowalającym poziomie, dzięki czemu radość z tegorocznego święta ziemi jest tym większa. Bo to ziemia jest warsztatem pracy rolnika, rodzi i karmi. To ziemia pozbawiona opieki nie daje plonów, pielęgnowana zaś jest naszą żywicielką. Z wielką satysfakcją musze stwierdzić, że ziemia głubczycka jest objęta należytą opieką przez naszych rolników (…), to dzięki Wam drodzy rolnicy nie odczuwamy niedostatku na naszych, nie tylko głubczyckich stołach, dlatego z wdzięcznością i szacunkiem chyle czoła przed tymi, którzy tą ziemię uprawiają.”

Na zakończenie przemówienia Starosta Głubczycki życzył rolnikom, aby dzięki opatrzności boskiej żaden grad, ani inne kataklizmy nie zniszczyły ich dorobku. A wszystkim przybyłym życzył udanej zabawy.

Ważnym momentem święta dobrych urodzajów było wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”, które jest przyznawane raz w życiu za szczególne zasługi w sektorze rolnym. Odznaczenia z rąk Starosty Głubczyckiego odebrali:

Jan Bartoszewski

Tomasz Czuj

Mirosław Ognisty

Tomasz Szczepański

Stanisława Taratuta

Zygmunt Zając.

Uhonorowano również Państwa Beatę i Krzysztofa Głogiewicz z Nowej Cerekwi za zdobycie wyróżnienia w konkursie AgroLiga 2017 w kategorii „Rolnik indywidualny”. Państwo Głogiewicz w swoim 60 ha gospodarstwie stosują nowe technologie w produkcji roślinnej i zwierzęcej, najnowszej generacji ŚOR, nawozy, pasze i dodatki mineralne oraz kwalifikowany materiał siewny. Ponadto wdrożyli program komputerowego żywienia krów mlecznych. Dzięki swoim staraniom zostali docenieni przez kapitułę ogólnopolskiego konkursu AgroLiga.

Po części oficjalnej można było podziwiać piękne korony i wieńce żniwne, które brały udział
w powiatowym konkursie na najpiękniejszą koronę/wieniec. W tegorocznym konkursie brało udział 9 sołectw. Poziom wykonania wieńców i koron z roku na rok jest coraz wyższy. Sołectwa przy wykonywaniu koron dbają o najmniejsze detale, stąd komisja miała nie lada problem z wyłonieniem zwycięzcy. W tegorocznym konkursie zwyciężyły sołectwa: Zubrzyce (I miejsce), Sucha Psina (II miejsce), Zawiszyce (III miejsce).

Organizatorzy dożynek przygotowali wiele atrakcji dla mieszkańców. Wśród nich znalazły się: pokazy wyplatania korony dożynkowej, możliwość ulepienia garnków z gliny, warsztaty pieczenia chleba z finalistą III edycji Masterchef Mariuszem Szwedem, animacje dla dzieci. Nie zabrakło też występów artystycznych, które zaprezentowała utalentowana młodzież, Chór Margaretki, Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha”, zespół folklorystyczny z Czech, Silesian Tyrol Band.

Dużą dawkę humoru dostarczył Krzysztof Respondek w swoim autorskim programie kabaretowym. Natomiast gwiazda wieczoru zespół ŁZY rozruszał publiczność w energetycznych brzmieniach swojej muzyki. Tuż po występie gwiazdy zabawę taneczną „pod chmurką” poprowadził Zespół BOSS z Nędzy.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i mamy nadzieję, że za rok zobaczymy się ponownie!

Zwycięskie korony dożynkowe