Podsumowanie XVII Festiwalu Kultury Powiatowej

Organizatorem XVII Festiwalu Kultury Powiatowej był Powiat Głubczycki natomiast współorganizatorem całości konkursów, przeglądów i warsztatów Gmina Głubczyce, a koordynatorem Miejski Ośrodek Kultury w Głubczycach.

Tegoroczny Festiwal Kultury Powiatowej był wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy odbył się w formie warsztatów, jedynie swą formę zachował przegląd taneczny.

W pierwszych dniach festiwalu, czyli 18-19 kwietnia na deskach sali widowiskowej w Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty wokalne z fantastyczną artystką Katarzyną „Pumą” Piasecką. Jest to absolwentka Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie kompozycji i aranżacji prof. Andrzeja Zubka. Wokalistka, pianistka, kompozytorka, aranżerka, dyrygentka, autorka tekstów, producentka, pedagog. Pierwszego dnia warsztaty prowadzone były dla młodzieży oraz dorosłych, zaś drugiego dla dzieci ze szkół podstawowych.

Kolejnym elementem Festiwalu były warsztaty plastyczne, które odbyły się 20 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Baborowie prowadzone przez Martę Drapiewską, absolwentkę ASP we Wrocławiu, ilustratorkę podręczników szkolnych, książek i kolorowanek dla dzieci. Warto również wspomnieć, że Pani Marta pracuje dla różnych wydawnictw, jest m.in. autorką ilustracji obecnych podręczników MEN dla klas I-III oraz prowadzi zajęcia z malarstwa i rysunku w Miejskim Ośrodku Kultury w Głubczycach, które cieszą się wielkim zainteresowaniem zarówno dzieci jak i dorosłych.

27-28 kwietnia to czas, w którym dzieci, młodzież oraz dorośli mogli przenieść się w świat recytacji, bowiem w tych dniach odbyły się warsztaty recytatorskie prowadzone przez Macieja Namysło, absolwenta wrocławskiego Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, aktora Teatru Ludowego w Krakowie, wcześniej Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Zajęcia z recytacji odbyły się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu.

Dnia 8 maja wróciliśmy do Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach, gdzie miały miejsce warsztaty teatralne z Markiem Nędzą, absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Aktorem Teatru Jaracza w Łodzi, Teatru 6 Piętro i Teatru Polskiego w Warszawie, wykładowcą WSFTviT w Łodzi.

9 maj był dniem przeznaczonym na poezję oraz inne gatunki literackie bowiem o godzinie 18:00 w sali kameralnej MDK w Kietrzu odbyło się podsumowanie konkursu literackiego w ramach Festiwalu Kultury Powiatowej. Gościem specjalnym oraz jurorem konkursu było Jacek Podsiadło - poeta, felietonista, krytyk literacki, radiowiec.
W konkursie kolejno uplasowali się:

Kategoria dziecięca:
I miejsce - Paulina Biłka

Kategoria dorośli:
Wyróżnienie
Jennifer Stoczkowska, Bogdan Nowicki, Jerzy Piliszewski

10 maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się przegląd tańca, który pozostał w formie konkursowej. W jury zasiadali: Judyta Pakulska – bardzo utytułowana tancerka m. in mistrzyni Europy w tańcu nowoczesnym, Grażyna Pakulska – kierownik oddziału w Głubczycach szkoły tańca Royal Dance Center oraz Monika Komarnicka – kierownik ds. artystycznych Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach. Na scenie zaprezentowało się pięć zespołów, które uplasowały się na kolejnych miejscach:

Kategoria dziecięca:
I miejsce - Zespół "Flowers" z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Baborowa
III miejsce - Zespół "Hawajki" z SP Nr 2 w Głubczycach oraz Zespół "Smyki" z Gminnego Ośrodka Kultury w Baborowie
Kategoria młodzieżowa:
Wyróżnienie:
Zespół "Iskra"z Gminnego Ośrodka Kultury w Baborowie oraz
Zespół "I love dance" ze Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Nasiedlu

11.05.2017r. to czas dla najmłodszych - przedszkolaki miały swoje święto. Na hali sportowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach odbyło się spotkanie przedszkolaków z fantastycznymi animatorkami pt. "Świat dziecka". Przedszkolaki tańczyły, śpiewały, miały możliwość poznania Scooby Doo oraz bardzo sympatycznego "Dinusia".
Na koniec każde dziecko otrzymało pieczątkę uczestnika, magiczne piórko oraz zostało zamknięte w mydlanej bańce. W zabawie uczestniczyły następujące przedszkola:
Przedszkole Nr 1 z Głubczyc, Przedszkole Nr 2 z Głubczyc, Przedszkole Nr 3 z Głubczyc, Katolickie Przedszkole z Branic, Przedszkole z Baborowa, Przedszkole z Włodzienina.

Wszystkie warsztaty, które zostały zorganizowane w ramach XVII Festiwalu Kultury Powiatowej miały charakter edukacyjny. Prowadzone były przez profesjonalistów. Mamy nadzieję, że uczestnicy tych przedsięwzięć wyszli z ogromną wiedzą oraz inspiracją do dalszego kształcenia się w danym kierunku.

Pięknym zwieńczeniem festiwalu był koncert galowy, który odbył 14 maja w sali widowiskowej  MOK w Głubczycach. Na początku została wyświetlona prezentacja multimedialna, obrazująca każdy dzień festiwalowy. Następnie na scenie wystąpiła laureatka I miejsca konkursu literackiego Paulina Biłka. Przeczytała wiersz oraz krótkie opowiadanie, a już chwilę później wystąpił zespół „Ministerstwo Brzmienia” z Markiem Nędzą na czele, prowadzącym warsztaty teatralne. Artyści zaprosili nas na spotkanie z muzyką żydowską a usłyszeliśmy ją w wykonaniu Sabiny Karwali, Huberta Jarczaka oraz Marka Nędzy przy akompaniamencie fenomenalnych muzyków. Był to fantastyczny, pełen emocji koncert za który wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi owacjami na stojąco. „Ministerstwo brzmienia” wystąpiło na deskach głubczyckiej sceny po raz pierwszy, mamy jednak nadzieję, że nie ostatni.

MOK Głubczyce